čtvrtek 11. června 2009

Kurz potapeni s Diving Safari a navsteva Cartageny

Jak uz jsem psal minule, po navratu ze Ztraceneho mesta, jsme se rozhodli absolvovat potapecsky kurz. No, z meho pohledu sem proste chtel vyzkouset potapeni a kdyz uz je tady moznost absolvovat za rozumne penize zaroven i kurz s celosvetove platnou certifikaci s dozivotni platnosti, opravnujici k ponorum do 18m, tak proc toho proste nevyuzit...
Obesli jsme asi tri ci ctyri mistni potapecska strediska a rozhodli se nakonec pro Calipso, ktere jako jedine v Taganze skoli podle NAUI (National Assotiation of Underwater Instructions). Jejich pristup na nas proste udelal nejvetsi dojem, protoze to nebyl jen nauceny vycet vyhod a cen, ale celkem seriozni informace o tom kde a jak kurz probiha, co se naucime a tak.
Proc NAUI a ne PADI, ktery system je lepsi a ktery horsi tady rozebirat neminim, hlavne proto, ze o tom prakticky nic nevim, jen toliko co mi bylo receno, praktickou zkusenost s tim nemam, co se uci v PADI nevim a je mi to fuk ;-)
Pokud nekoho zajima vice: http://www.stranypotapecske.cz/kurzy/syskval.asp?sys=naui
Dalsim rozhodujicim faktorem bylo i to, ze kurz neprobihal v Taganze s tim, ze bychom se kazdy den vraceli zpet do mesta, ale formou takzvaneho Diving Safari, jak tomu v Calipsu rikaji - ubytovani po celou dobu kurzu primo v NP Tayrona a potapeni na ruznych mistech jeho koraloveho utesu.
Posledni konkurencni vyhodou byla moznost bezplatneho ubytovani pred odjezdem a po jeho navratu primo v Calipsu.
Nevim, jak podobne kurzy probihaji v Cechach, tady byl prubeh celkem primocary, jednoznacne zamereny na prakticke dovednosti. My, jakozto spravni Plhove, jsme absolvovali i nepovinne instruktazni video (to uz se jim nestalo asi nekolik let...), ale to bylo zejmena diky tomu, ze bylo venku pres poledne silene vedro a "ucebna" byla klimatizovana :-)
Prvni den tedy video, pak asi 1.5hod teorie a nasledne uz 1.5-2hod praktickeho treninku v jednom hotelovem bazenu - jednoduchy zaver skolitele: chlapci jste dobri, zitra rano v sedm odjizdime a zacneme s potapenim v mori... :-)
Navzdory predchozim zkusenostem jsme se druhy den rano v sedm (+/- minutka) skutecne nalodili a odjeli do Tayrony.
Cesta trvala asi 45min, s lodkou to chvilkama pekne pohupovalo, ale stalo to za to. Na konci nasi cesty byla zakladna snu - mala, asi stometrova plaz v klidnem zalivu, jednoduchy pristresek pro zaveseni hamak, prosta kuchyne, WC s vlastni donaskou vody od more. Zadna elektrina, zadny vodovod... Klid a pohoda, sumeni uzasne cisteho svetle zeleneho more...
Nasledujici dny probihali hodne pohodove, nalenosili jsme toho az dost. Bylo nas celkem asi 12 ve dvou druzstvech, polovina zacatecniku a polovina pokrocilych, kazda ze skupin absolvovala denne dva az tri ponory. Kazdy ponor trva se vsim vsudy (tedy zejmena s dopravou na misto a zpet) asi 1hod a po zbytek casu jsme se jen povalovali v hamakach, plavali v mori, kecali s ostatnima...jo a absolvovali jsme taky jeste dalsi asi dve ci tri hodiny teorie, cekal nas na konci preci test a ostatne, ona se teorie k potapeni take hodi, cesta vlastniho poznani mohla by byti velice bolestiva, ne-li smrtelna...
Popsat pocity z potapeni samotneho se asi neda, nebo spise ja to nedovedu. Lakalo mne to uz dlouho, vysledek da se rici predcil ocekavani a jsem rozhodne rad, ze jsem to vyzkousel.
Je to uplne jiny, novy, pro me doposud nepoznany svet. Rozmer, ktery si clovek jen tezko predstavi pokud se v nem neocitne, prostor a jeho obyvatele, ktere sem znal jen z televize a pritom jsou vylozene na dosah ruky. O to silnejsi zaitek je pak ocitnout se mezi nimi, stat se soucasti toho prostoru...vse je pritom stale jine, nove, objevuji se nove ryby, jine tvary koralu, jine barvy, jiny uhel pohledu a vzdalenost...cloveku se nechce odtrhnout oci a vynorit se... Nevim, jestli se nam to postesti jeste behem nasi cesty, ale urcite se pod hladinu v budoucnu vydam znovu!
Treti den odpoledne jsme se vratili zpet - celkove kurz obsahoval 6 ponoru na otevrenem mori, nasledovala jeste jedna teoreticka hodina a pak test (ktery dopadl jak jinak, nez uspesne :-). Vecer meli v Calipsu oslavu narozenin jednoho z instruktoru a byl z toho nakonec velice prijemny vecirek, ktery jsme zakoncili s Davidem jiz tradicne na schodech pred mistni prodejnou alkoholu s hipisakama z celeho sveta (jedno z mala mist, kde prodavaji pivo v pullitrovych lahvich...nevim, jak mohli najit oblibu v 330, 300, 250, ci dokonce pouze jen ve 225ml, vzdyt se tam nic nevejde :-)
Nasledujici den jsme si pospali a smer Cartagena jsme vyrazili az po desate. Nastesti jsme stihli primy autobus a tak jsme se uz po ctvrte odpoledne prochazeli mestem.
Cartagena je velke mesto s vice nez milionem obyvatel. Bylo zalozene v roce 1533 a slouzilo jako hlavni sidlo osidlovani Ameriky Spanelskem (toliko Wikipedie).
Mesto ma velice pekne zachovale a udrzovane hradbami ohranicene historicke jadro, se spoustou uzkych ulicek, jejichz ruznobarevne domy maji pekne drevene balkony, no jako z filmu. Rozhodne stoji za prohlidku. Dokonce bych souhlasil s jinak pry vymyslenym Lonely Planet (podle nekoho pry autor v Kolumbii nikdy nebyl...) - neberte ssebou zadny seznam pamatek a muzei, ktera chcete navstivit, proste se pustte ulickami primo za nosem, jsou vsechny krasne a byt je tady pomerne dost turistu - mesto je povazovano za jednu z top pamatek Kolumbie, clovek si prijde na sve a uzije si nerusenou prochazku, stoji-li o to.
Za zminku jiste stoji i velka pevnost, jejiz stavba zabrala dve stoleti a slouzila jako obrana mesta pred piratskymi najezdy (pany Draky a jim podobnymi), o ktere kdysi nebyla nouze. Ve meste se shromazdovalo veskere zlato, ktere se z Ameriky do Spanelska odvazelo a tudiz se kazdou chvili nekdo pokusil mesto dobyt. Obed v mistni lidove vyvarovne pod korunou velkeho stromu, kde se na ohnisti varila vobrovskem hrnci polevka z hovezich kosti, se zeleninou a kusy drzek, ke ktere se servirovala smes ryze s fazolemi a cele se to jedlo prirodni lzici ze skorapky jakohosi tropickeho plodu (tvar neco mezi slupkou z pomerance a lzici z cinskeho porcelanu - kdo si predstavi kombinaci techto dvou veci, tak uz vi a ma vyhrano ;-) pak nasi navstevu Cartageny vicemene uzavrela.
Z Cartageny jsme se dnes museli, bohuzel, vratit zpet do Santa Marty, protoze jsme v Taganze zapomneli slovnik a dostat se k jinemu by byl problem. Bez neho urcite take...
Dale pokracujeme dnes v noci prejezdem do mesta San Gil, hlavniho centra adrenalinovych sportu a hlavne, blize k horam, poflakovani uz bylo dost :-)

3 komentáře:

  1. tak jsme právě na srazu třídy připojili booka k TV a projíždíme tvoje stránky. pěkně si to užíváš... pozdravuje Tě Kračmy, Kájíček, Cíga, Ryba, Šrůták, Vaněk, Brožík, Míra Petráněk.....

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj chlapci, diky za zpravu, udelali jste mi radost! Z jednoho zapadleho kolumbijskeho mestecka pobliz San Gilu zdravi Mila!

    OdpovědětVymazat
  3. Chlapci, vase zazitky jsou cim dal lepsi. Milo, slibil bych ti, ze te na oplatku za privatni potapecsky kurz naucim lyzovat, ale nevim jestli je to v mych silach ;-). Musis mi svuj pohyb delfina demonstrovat aspon u nas na Stadaku. Davide, tebe si pristi rok na XTB dobre pohlidam, aby jsi se nejakym potapecskym trikem neobjevil v cili plavani stylem start-cil pod vodpu nejkratsi cestou, v nejakem case pod 10min . Hezky rychle mi ten vas megavylet ubiha, kdyz si ctu vase zazitky. Jen houst a opatrne!

    OdpovědětVymazat