Mesto je pekne, moderni, fajny park na hlavnim namesti, zije to tady. Na turisty ceka celkem bohata nabidka ruznych aktivit - 3 - 7 denni vylety do hor, rafting, slanovani, oblibene jsou ochutnavky vina realizovane jako soucast vyletu na kole. Na kole toho prilis neujedete, ale vina se pry da ochutnat celkem dost. Nebyli jsme - zatim, ale je to pry celkem slusne zabezpecene (vsude policiste, kteri moc dobre vedi, co ze se to tam deje a snazi se tedy pry pomoci). Jako nevyhoda mi prijde, ze pry kazdy den na podobne trase jezdi nekolik stovek turistu! Vinarstvi jsou na to ale dobre pripravena - maji podel cest palace jak u nas banky ;-). Krom vina se da zajet i na prohlidku a ochutnavku do firem zabyvajicich se zpracovanim oliv.
Nas tady od naseho prijezdu zajimalo, krom konzumace vina, jedine - za jakych podminek se da vyrazit smer Aconcagua, nejvyssi kopec na zapadni polokouli, nejvyssi kopec mimo Asii, kopec, ktery ma 6962m.
Neco jsme si o tom zjistovali uz predem a byli jsme si temer jisti, ze za podminek, za jakych se tam chodi, my tam nepujdeme. Ale... Nejvyssi kopec, aklimatizovani, pripraveni z predchozich hor na relativne pohodovy vystup lepe, nez se nam kdy asi podari.
Slovo dalo slovo, cele jsme si to spocitali a rekli jsme si, ze do toho jdeme.
O cem ze to tady mluvim, kolik to zhruba stoji:
- povoleni k vystupu (20 dni): 8.800Kc (prijeli jsme prave na zacatek te nejdrazsi sezony :-(
- pujcovne (potrebovali jsme plastove boty/skelety, macky a teple rukavice): 2800Kc (150USD)
- mula na vynasku do zakladniho tabora (ano, tu jsme teoreticky nepotrebovali, ale prakticky ano :-): 2220Kc (120USD)
- jidlo a spol.: 1500Kc
No, a pak uz staci jen pevna vule, dobra fyzicka a hlavne psychicka kondice a drobet stesti...hlavne na pocasi.
Penez mozna ne az tak moc, ale dost. Pro nas, kteri mame stale v hlavach levne bolivijske pomery penez hodne...ale co, proste jdeme.
Park na namesti je opravdu prijemny. Je tam kazdy den spousta lidi, prodavaci ruznych reminku a privesku, hraje tam pokazde nekolik muzikantu, lide posedavaji na lavickach ci primo na travniku, Cesi u toho navic pochlastavaji pivo... :-)
18.12. jsme si vyzvedli veci z pujcovny, usmazili si k veceri hovezi steaky a 19.12. rano, v sedm hodin, jsme se vydali autobusem smer vesnicka Los Penitentes. Btw. kvalitni zadni hovezi na steak tady stoji okolo 100Kc za kilo. Z tohoto pohledu je to tady raj :-)
Cesta tam trvala necele ctyri hodiny. Ve vesnici na nas cekal odvoz do parku Aconcagua, ktery zaroven odvezl nase veci k "mularovi", aby je nasledujici den odnesl do zakladniho tabora.
U brany do parku jsme se zaregistrovali, obdrzeli jsme pytlik na exkrementy a na odpadky - ocislovane, abychom pri odchodu mohli prokazat, ze po nas v parku nezustalo ani...nic :-)
Druhy den je drobet narocnejsi, planuje se na 8 hodin. Prvni cast cesty vede prakticky po rovine, sirokym udolim, podel reky. Celkem pekne vyhledy na okolni kopecky, opet vsech barev a ruznych tvaru. Nicmene se povetsinou slape v pisku, suti ci sutrech a mohli by to tedy zkratit ;-) Druha cast pak stoupa az do zakladniho tabora - tzv. Plaza de Mulas, 4370m.n.m. Udajne je to po zakladnim tabore Everestu druhy nejvetsi zakladni tabor na svete. To je sice hezky rekord, ale nic az tak hezkeho ssebou neprinasi... Prejit se tenhle usek dal za 5hod40min, vcetne temer hodinove prestavky na maly studeny obed a protazeni kosti ;-).
Stany ruznych agentur, organizujicich vystupy na kopec a zajistujicich svym klientum plny servis (toaleta, sprcha, vaerni jidla, spolecensky stan, ...), navic stany solo-turistu jako jsme byli my, opet strazci parku, lekarska sluzba...
V zakladnim tabore jsme jiz museli do naseho vlastniho stanu. Mohli jsme nicmene vyuzivat pohodli velkeho spolecneho stanu na vareni, coz bylo prijemne - to vse bylo v cene nasi muly. Foukal tam celkem silny narazovy vitr a varit v nem by nebylo nic prijemneho.
Ze zakladniho tabora jsme puvodne chteli pokracovat hned dalsi den dal, do prvniho vystupoveho tabora v Nido de Cóndores, 5570m.n.m. (Vysky vsech taboru zachytnych bodu se lisi zdroj od zdroje - ruznejsou v mapach, ruzne na popiskach cestou, jine na Internetu. GPS bohuzel nemame a tak proste pouzivam, co sem kde nasel...).
Nakonec jsme se ale rozhodli, ze tam pouze odneseme cast nasich veci a vratime se na noc zpet do tabora zakladniho. Nase zdravotni prohlidka sice opet dopadla velmi dobre, ale i tak nam doporucili drobet zpomalit...
22.12., ctvrty den, jsme se do Nido de Condores presunuli i se stanem a zustali jsme tam tedy na noc (+/- 2hod45min).
23.12. jsme si udelali "odpocinkovy" den. Po snidani, temer v poledne, jsme se sli projit do tabora Berlín, 5940m.n.m. a dokonce asi 150 vyskovych metru nad nej. Byli jsme nicmene rozhodnuti, ze zazemi tohoto tabora nevyuzijeme a ze na kopec "zautocime" primo z Nido de Condores.
Jednak to v berline a i sousednim kempu Colera dost fouka, je tam vetsi zima a navic - kdo by se tahal se vsemi vecmi o 400m vyse, kdyz to neni vic nez 1hod20min pochodu ;-)
Cesta ubihala celkem rychle, bez vetsich problemu.
Nejdrive do Berlina - cesta od zakladniho tabora stale stejna - vyslapane cesticky-klikatice v suti a kameni, odtud pak dale do taboriste Independencia ~6350m. Tam jsme si chvili odpocinuli, zakousli kus cokolady, nazuli jsme macky a pokracovali jsme dal. Byla zima a foukal silny vitr. Bylo nutne si peclive procvicovat prsty na rukach i nohach, pres celkem slusne vybaveni "zalezalo za nehty". Kousek nad Independencii jsme se dostali na dlouhy otevreny travezr, na kterem foukalo tak, jak jsem snad jeste nezazil. Jeste ze jsem mel batoh, jinak bych snad odficel nekam do udoli ;-) Musel jsem jit s jednou nohou v protisvahu a poradne se opirat o hulky, protoze jinak by mne vitr urcite porazil.
Na konci traverzu se clovek dostane pod prudky kameno-sutovo-snehovy svah, kde uz tolik nefoukalo, nicmene zacal ten pravy vystup. Ale jak se rika - nic netrva vecne a my se tedy po 5hodinach a 20minutach ocitli 24.12.2009, v 11:40hod mistniho casu na vrcholu Aconcaguy, ve vysce 6962m.n.m. :-)
My jsme si nasli prijemne zavetri a stravili pak na vrcholu odpocinkem, povidanim a popijenim zbytku "Lhenicke hrusky" temer celou hodinu (tu Hrusku uchoval David, mne by se neco podobneho nikdy nepodarilo :-).
Sestup probehl celkem v pohode, bez problemu. V taboristi Colera jsme se opet potkali s nasim kamaradem Martinem, ktery prisel z druhe strany kopce s tim, ze na vrchol - po peripetiich na dlouhe vypraveni - vyrazi az nasledujici den.
Domluvili jsme se, ze na neho pockame, prespime jeste jednu noc v Nidu a do zakladniho tabora ze sestoupime az nasledujici den a potkame se tam.
25.12., sesty den, jsme tedy sestoupili do zakladniho tabora a stravili jsme spolecny vecer pri vareni zbytku nasich i martinovych zasob a popijeni mistniho Ferneta ;-)
Podobne stesti nemel v nedavne dobe jeden thajec. Mel byt prvnim thajcem, ktery na kopec vyleze, mel pry vyborne vybaveni a spoustu penez na zajisteni akce. Ale bohuzel take tvrdou hlavu. Udelal pry asi pet pokusu se na kopec dostat, jeden za druhym a kdyz se mu to konecne povedlo, usedl pry na vrcholu na kamen a na miste zemrel... Behem naseho pobytu ho po dvou tydnech snasel z Nida vrtulnik, predtim to pro silny vitr nebylo mozne.
Nase lhenicka Straz ma nejakych 742m. Je tedy vice nez 9x nizsi nez Aconcagua. Jak jsem se na takovem kopci,na druhem konci sveta ocitl, to je zahada...ale zaroven moc prijemny pocit :-)
prosim opravit ubyhal na ubihal
OdpovědětVymazatDo prdele do prdele do prdele. Mílo, ty kloučku zrzavá co ještě chystáš za překvápka? Už by stačilo ne? Zpátky domů! Dobré jak cyp. Prosím o nevymazaní tohoto příspěvku. Nebo příště přidám nejaký experesívnější výraz :-).
OdpovědětVymazatadd1 - opraveno, omlouvam se ;-)
OdpovědětVymazatadd2 - znas to, kdyz musis, tak proste musis. Sam jsi nas tam ostatne poslal... :-)