středa 24. února 2010

Torres del Paine

Do Puerta Natales jsme prijeli s nekolika hodinovym zpozdenim. Z lodi jsme vystupovali myslim nekdy kolem pate hodiny odpoledne. Opet tady celkem dobre zafungovali mistni s nabidkou ubytovani - nekolik jich stalo primo u vystupu z pristavu a nabizeli prijizdejicim sve palace :-) Meli jsme stesti. Ubytovali jsme se sice kousek dal od centra, ale v peknem, klidnem a prijemne zarizenem hostelu, vlastni sprcha a wc na pokoji, snidane v cene, velka kuchyne. Hostel se jmenuje Patagonia a cena je +/- 12USD, coz je na mistni pomery opravdu velice slusne.
Puerto Natales - male pristavni mestecko, necelych 20tisic obyvatel, je totiz vstupni branou do chilske top trekarske oblasti - Torres del Paine. Tomu samozrejme odpovidaji ceny a take mnozstvi turistu...
Jeste predtim, nez jsme vyrazili do parku jsme ale podnikli jednodenni vylet do asi tri hodiny vzdaleneho Putna Arenas. Punta Arenas je vyrazne vetsi mesto nez natales, lidi asi 155tisic, ale jinak nic moc... Ono ani, uprimne, moc sanci nedostalo, prijeli jsme jenom dokoupit dalsi fotak a nejake prislusenstvi. Co ale urcite pekne bylo, byla cesta tam a zpet. Konecne opravdova Patagonie. Donekonecna se rozprostirajici plane, pasouci se ovce a dobytek, spousty lam guanako (ctvrty druh lamy na jihoamerickem kontinentu...proslavene svym plivanim ;-) a pstrosu nandu.
Torres del Paine. Mozna si nekteri vzpomenou, pred par lety se o nem u nas celkem dost mluvilo. To kdyz se park jednomu Cechovi podarilo nestastnou nahodou zapalit... Dodnes se to v parku pozna (bylo to v roce 2005, zasazeno bylo 6% parku...a je to zpusob, jak se stat znamym a dostat se na wikipedii ;-).
Narodni park Torres del Paine, 2.400 km2, biosfericka rezervace UNESCO, 130km od Puerto Natales. Rocne ho navstivi asi 100.000 turistu!!!
Turiste podnikaji ledascos. Jednodenni vylety primo z luxusnich hotelu pesky ci lodi po jezerech v parku (asi dva dny jsme sli s klukem, ktery jeden hotel v oblasti vede. Cena: 640USD za osobu a den. All-inclusive. Piti, jidlo, vylety s vlastnim pruvodcem...), vylety na konich, ... Trekari se pak vydavaji na tzv. W (dvojite ve) : 2-4 denni trek, jehoz trajektorie pripomina W. My meli za cil obehnout cely tzv. Torres del Paine circuit - trek popisovany na zhruba 8 dni. Prostudovali jsme zbezne trasu, nakoupili jidlo na sest dni (na rozdil od autora pruvodce nechodime po rukach, ale po nohou ;-) a vyrazili jsme.
Nejdrive busik - prime spojeni z Natales ke vstupu do parku u Laguny Amarga. Vstup 15.000 chilskych pesos, coz je asi 30USD (pouze vstup, zvlast se pak plati nektere soukrome kempy v parku). Meli jsme stesti, bylo pekne pocasi a tak jsme se mohli prvni asi dve hodiny pochodu kochat pohledem na proslule skalni stity Torres. To se tady kazdemu nemusi podarit. Oblast je povestna castymi zmenami pocasi a skalni veze byvaji casto v mracich.
Trek je celkem slusne znaceny. A kdyz ne znaceny, tak proslapany tak, ze se neda zabloudit. Lidi se na cely okruh vydava pry vyrazne mene, nez na kratsi a jednoduzsi W...v kempech kde jsme nocovali jich byvalo "pouze" mezi 30ti a 50ti... Ale povetsinou prijemni lide, s nekterymi jsme absolvovali cely okruh a spratelili se, nekteri si cestu rozlozili na delsi dobu. My to vzali jak uz jsem rikal rychleji, prvni ctyri dny jsme zkratili na dva. To ale nebyl zadny velky problem, v podstate z toho vychazelo tak 6-8 hodin pochodu denne. Trek je to navic celkem lehky, zadne velke kopce, spis se to tak lehce vlni, okolo jezer do kterych padaji z hor ledovce, pres louky, lesem, okolo rek.
Hezky byl usek, ktery prisel na konci druheho dne, kdyz jsme mijeli prave dva nebo tri velke ledovce s jezirky pod nimi. A vubec cely zaver druheho dne byl pekny. Dosli jsme do celkem pekneho kempiku, byla tam ve spolecne varirne-jidelne kaminka, u kterych si lide susili veci a nahrivali se. Proste opet to prijemne soubyti lidi, kteri se sice vubec neznaji, ale jdou par dni stejnou cestou, maji na par dni neco spolecneho...
Asi nejhezci byl den treti. To jsme nejdrive prekonali nejvyssi a nejobavanejsi bod treku - sedlo John Garner (1241m), odkud se vyketnikovi, ma-li stesti, otevre uzasny pohled na neuveritelne rozsahly ledovec Grey. Pry. Nam se neotevrelo nic, ledovec byl schovan za mraky... Ledovec jsme tedy poprve videli az pri sestupu ze sedla dolu, kdyz se pocasi umoudrilo a dokonce se na zbytek dne ukazalo i slunicko. Neco podobneho jsem skutecne jeste nevidel. Ledovec opravdu od nevidim do nevidim. Jasne, Pio XI na mori byl vetsi, ale tady jsme stali nad ledovcem a to je pohled uplne jiny, nez z lodi. Den navic koncil moc peknym zapadem slunce.
Druhym opravdu povedenym mistem bylo Francouzske udoli, kam jsme prisli den ctvrty. U jeho vstupu je, krom oskliveho kempu Italiano (jeden zachod na zhruba 100 lidi...), super vyhled na nejvyssi horu oblasti - Paine Grande (3050m), ozdobenou ledovcem. O kus dale se pak dojde do velkeho udoli s vyhlidkou na tzv. Cuernos del Paine - vysoke skalni veze.
Poslednim - a nekteri rikaji ze nejlepsim - je pak vyhlidka na slovutne veze Torres del Paine. Cesta k nim opet jednim bocnim udolim. Tentokrat nicmene cesta bez nejakych superhezkych vyhledu. Torres jsou videt castecne az na konci cesty, od kempiku Las Torres (o malinko lepsi varianta kempu Italiano). Prespali jsme tedy v kempiku kousek pod vezemi a rano v pul seste vyrazili, stejne jako desitky dalsich, na asi 30-50min vzdalenou vyhlidku. Na vychod slunce. Veze jsme videli, ale slunce toho dne, bohuzel, nevyslo. Resp. vyslo, ale ne tak jak melo. Ano, vyslo a to tak, jak melo, ale ne tak, jak by se nam vsem, kosuklepajicim, libilo :-). Ale zklamani to rozhodne nebylo. Cely trek jsme si opravdu uzili. Poznali jsme radu prijemnych lidi a videli opravdu hodne pekneho. Stesti jsme meli i na pocasi, coz je tady asi nejdulezitejsi. I kdyz nam nektere dny drobet sprchlo, nebylo to nic strasneho. Mraky se povetsinou drzeli dost vysoko (treba az na urovni sedla a vyhlidky na ledovec Grey ;-) a hlavne - nefoukal vitr. Ten jsme si uzili az asi posledni dva kilometry pred cilem. Musim rict, ze byt takhle vetrno po celou dobu, fakt by mne to stvalo!
Za zminku urcite stoji mistni, chilsti turiste. Kdyz jsme je potkavali, napadlo nas s Davidem prirovnani: co pro muslima Mekka, to pro Chilana Torres.
Je jich tady opravdu hodne, vsechny vekove kategorie. A vypada to, ze kdo tady nebyl, ten jako by nebyl... Nekdy skupinka mladych parecku, jindy cele rodiny. Dokonce i skupinky samotnych mladych devcat jsme potkali ;-) Povetsinou dost spatne vybavenych a casto, zda se, bez vetsich zkusenosti s pohybem v horach a s kempovanim. Prikladam jednu typickou fotku takovych chilskych turistu. Ne, abych se jim posmival, obdivuji je. Ono je totiz jednoduche nakoupit si dobre vybaveni, mate-li na nej a mate-li kde. Ale vydat se na 8 dni (vetsina z tech, kteri sli cely okruh, to mela rozlozene na 8 dni...) kempovat s jednovrstvym = promokavym stanem, tenkym spacakem, jednim batohem na zadech a druhym na hrudi (co tam nosi nevim...), v rukou casto nejake dalsi veci v igelitkach, nizke a prakticky po celou dobu promacene boty...to si zaslouzi obdiv. Zatimco my urazili dvoudenni usek za 6 hodin, oni ten svuj, jednodenni, treba za osm. Casto prichazeli do kempu az pred setmenim. Nicmene drzeli se statecne, nestezovali si, uzivali si to po svem a byli moc fajni (Cesi si, prosim, prelozi jako prijemni ;-).

PS: Ego tentokrat neutrpelo. Za celych sest dni mne nikdo nepredbehl! Duvod je ale jasny. Zadny dalsi magor, behajici s tezkym batohem po parku Torres del Paine, tady soucasne s nami nebyl... ;-)

Žádné komentáře:

Okomentovat